Providing you the best range of traub collet a - 30 hex, traub collet a - 20 round, traub collet a - 25 hex, traub collet a - 42 hex, traub collet a - 25 square and traub machine chain & sprocket with effective & timely delivery.
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | >15 mm |
| Size | Traub Machine A - 30 |
| Usage/Application | Traub Machine |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 95.00 mm |
| Brand | "Fit Well" |
| Material | Alloy Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Bore Diameter Range | 06.00 to 26.00 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | Traub Machine A - 20 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 70.00 mm |
| Brand | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size | Traub Machine A - 25 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 75.00 mm |
| Brand | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Size | Traub Machine A - 42 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 95.00 mm |
| Brand | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size | Traub Machine A - 25 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 75.00 mm |
| Brand | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| No. Of Sprocket Teeth | 27, 45, 65 |
| Weight | 1.000 kg |
| Brand | Fitwell |
| Model Name/Number | A - 25 Traub Machine Chain |
| Color | Black |
| Size | Customised |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Capacity | A - 25 Traub Machine |
| Surface Finish | Grinding Finish |
| Usage/Application | Traub Machine |
| Size | A - 25 Traub Machine |
| Material Grade | Cast Iron |
| Iron Grade | Cast Iron |
| Surface | Blacking |
Minimum order quantity: 1 Piece
Apart from the above mentioned components, we also manufacture Traub Vertical Slide, which are fabricated using quality raw material. These types of slides are used for setting the cutting edges of cross slide mounted tools on the center line of the machine spindle. This machine spindle is greatly facilitated by the Gage, which consists of a movable Gage rod in a fixed arm attached to a magnetic base.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Brass Part Industries |
| Model Name/Number | 1/2 Turning Collet |
| Packaging Type | Box |
| Holding Capacity | 02.00 to 12.70 mm |
| Weight | 0.500 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 75.00 mm |
| Size | 25.00 mm |
| Capacity | 02.00 to 12.70 mm |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Round Collet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India