Our product range includes a wide range of kelvin cutter divider plate, kelvin cutter khila stand collets, kelvin cutter spindle, kelvin cutter spindle assembly, kelvin cutter khila collets and kelvin cutter shaft.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 50.00 mm |
| Length | 08.00 mm |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Material | Graded Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 50.00 mm |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | Box |
| Weight | 0.600 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Hardness | 55 - 58 HRC |
| Accuracy | 0.010 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Kelvin Cutter Divider Plate is a precision accessory that is able turn the job about its horizontal or vertical axis in precise angular increments. It is thus used in tool rooms to make polygonal components, gears, splines and milling cutters, etc. The indexing mechanism is housed in a fine grained precision machined cast iron housing. It normally consists of a precision machine hardened dividing plate, a chuck to hold the job.
Features
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 5/16" |
| Length | 150 mm |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Brand | Fitwell |
| Material | Alloy Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 5/8" |
| Bore Diameter Range | 5/16" |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the leading manufacturers of Kelvin Cutter Khila Stand Collets.The offered cutting machines are specially manufactured by using top notch components along with latest technology.
Features:₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Size | 20.00 mm |
| Length | 150.00 mm |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Material | Graded Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 25.00 mm |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | Box |
| Weight | 1.500 Kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Hardness | 55 - 58 HRC |
| Accuracy | 0.010 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our Kelvin Cutter Spindle are being utilised for different types of grinding operations i.e. internal, thread, flute, surface, tool & cutter etc. They have superb surface finish with close tolerance and quiet machine performance. They are also maintenance free and have superior load bearing capacity.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 45.00 mm |
| Length | 10.00 mm |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Brand | Fitwell |
| Material | 51CRV4 |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Quantity Per Pack | 1 Pcs. |
| Bore Diameter Range | 20.00 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Set Get Latest Price
| Brand | Fitwell |
| Size | 30.00 mm |
| Length | 150.00 mm |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Material | Graded Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 40.00 mm |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | Box |
| Bore Diameter Range | 04.20 mm Kelvin Cutter Collet |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | 09.52 mm |
| Length | 60.00 mm |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Material | Graded Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 07.93 mm |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | Box |
| Bore Diameter Range | 04.85 mm |
| Weight | 0.100 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Hardness | 30 - 35 HRC |
| Accuracy | 0.010 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Size | 45.00 mm |
| Minimum Length | 208.00 mm |
| Surface Finish | Grinding Finish |
| Weight | 1.500 Kg |
| Material | Alloy Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Fitwell |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has achieved widespread recognition for offering Kelvin Cutter Shaft to the clients. This product is widely used in Industrial field.
Features:
₹ 150.00 / Piece Get Latest Price
| Size | 50.00 mm |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Material | Alloy Steel |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Finishing | Grinding Finish |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Weight | 1.000 Kg |
| Surface Treatment | Blackening |
| I Deal In | New Only |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India