Our range of products include collet chuck a - 42, 3/4 collet chuck lathe & cnc 1, j b automate collet, a / 25 collet chuck, 1/2 machine collet and 3/4" machine inner shaft.
₹ 5000 / Set Get Latest Price
| Usage/Application | Lathe, Milling, Slotting, Hobing, Drilling Machine |
| Packaging Type | Box |
| Holding Capacity | 02.00 to 42.00 mm |
| Weight | 6.000 |
| Model Name/Number | A - 42 Collet Chuck |
| Brand | Fit Well |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 100.00 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Size | 125.00 mm |
| Outer Diameter | 130.00 mm |
| Capacity | 02.00 to 42.00 mm |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Job Clamping Collet Chuck |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Lathe, Milling, Drilling Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Model/Type | 3/4 Collet Chuck |
| Phase | Manual |
| Chuck Dia Maximum | 130.00 mm |
| Through Hole | 20.00 mm |
| Body Height | 60.00 mm |
| Surface Treatment | Wibro Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | 30.00 mm |
| Length | 55.00 mm |
| Usage/Application | Industrial Automate Machine |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Material | Graded Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 30.00 mm |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | Box |
| Weight | 0.400 |
| Automation Grade | Automatic |
| Hardness | 60 - 62 HRC |
| Accuracy | 0.010 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Set Get Latest Price
| Usage/Application | Lathe, Milling, Slotting, Hobing, Drilling Machine |
| Packaging Type | Box |
| Holding Capacity | 02.00 to 25.00 mm |
| Weight | 6.000 |
| Model Name/Number | A - 25 Collet Chuck |
| Brand | Fit Well |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 100.00 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Size | 125.00 mm |
| Outer Diameter | 130.00 mm |
| Capacity | 02.00 to 25.00 mm |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Job Clamping Collet Chuck |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size | 25.00 mm |
| Length | 75.00 mm |
| Usage/Application | Brass part Industries |
| Material Grade | Spring Steel |
| Material | Graded Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 25.00 mm |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | Box |
| Bore Diameter Range | 02.00 to 12.70 mm |
| Through Capacity | 12.70 mm |
| Weight | 0.400 |
| Automation Grade | Automatic |
| Hardness | 60 - 62 HRC |
| Accuracy | 0.010 |
| Brand | Fitwell |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | EN - 8D |
| Packaging Type | Box |
| Size | 3/4 Machine Spindal Inner Shaft |
| Brand/Make | Fit Well |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India