We are a leading Manufacturer of traub drill collet a - 3, traub machine collet and traub finger set a - 15 from Rajkot, India.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size | Traub Machine A - 3 |
| Material Grade | EN - 47 |
| Length | 58.00 mm |
| Brand | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | Traub Machine A - 32 |
| Material Grade | EN - 47 |
| Length | 108.00 mm |
| Brand | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
Traub Machine Collet offered comes extensively inspected by mechanical property tester, projecting apparatus , hardness tester and others so as to assure of reliable performance. Further, we also offer support for third party inspection according to customer’s requirement. Some of its features include option of OEM finishes; good performance with precise milling support; product backed by advanced technical engineering support; clamping range from 3 to 26mm; option of vacuum carburizing heat treatment; precise accuracy; suitable for milling, drilling and other operations.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Traub Machine |
| Material | En - 42 J |
| Used In | A - 25 Traub Machine |
| Packaging Type | Standrad,Standard |
| Size | 12.00 mm |
| Material Grade | En - 42 J |
| Surface Finish | Wibro Finish, Waibro Finish |
| Surface | Grinding Finish |
| Color | Black |
| Brand | Fit Well |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Traub fingar offered find use in CNC systems as well as in other industrial process machinery so as to allow for reliable performance. Further, the product provides for good rigidity as well as come treated by super quenching support. Some of its features include high hardness finish; high accuracy based construction finish; provides for longer service life; allows for easy operations; finish parameters can also be OEM developed as demanded by the customers.
Fingar set a - 15
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India