Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer vmc er collets and vmc er collet.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size | ER - 11, ER - 16, ER - 20, ER - 25, ER - 32, ER - 40 |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Tool Holding |
| Model Name/Number | ER Collet |
| Holding Capacity | 02.00 to 30.00 mm |
| Weight | 0.300 |
| Brand | Fit Well |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Accuracy | 0.010 |
| Diameter Range | 02.00 to 25.00 mm |
| Corrosion Proof | Yes |
| Hardness | HRC 48 / 50 |
| Capacity | 02.00 to 30.00 mm |
| Surface Treatment | Waibro Finish |
| Quantity Per Box | 1 |
| Location | VMC Holder |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
ER Collets offered comes designed and developed in precision construction finish and provides for consistent working support in defined industrial machinery systems like lathes. Bearing high quality high accuracy support, these collets also provide for superior wear resistance and comes extensively tested during production to assure of reliable performance. Some of its features include widely used clamping tool’ coming developed from superior grade alloy spring steel and in fully hardened finish; ideally suited for handling machine operations involving reaming, tapping, boring, milling and grinding.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Size | ER - 11, ER - 16, ER - 20, ER - 25, ER - 32, ER - 40 |
| Holding Capacity | 02.00 to 25.00 mm |
| Usage/Application | Tool Holding |
| Model Name/Number | ER Collet |
| Brand | Fit Well |
| Weight | 0.300 |
| Material | 51CRV4 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Accuracy | 0.010 |
| Diameter Range | 02.00 to 30.00 mm |
| Hardness | 50 - 55 HRC |
| Surface Treatment | Wibro Finish |
| Quantity Per Box | 1 |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
ER Collet offered can be made available by us in different finish specification options and provide for consistent working support in different industrial machinery as demanded by the clients. Further, these collets also provide for high precision water tightness as well as deliver run out accuracy of ≤0.005. Some of its features include rigid construction finish; provide for high usage cost-effectiveness; high accuracy based finish; allows for convenient clamping and unclamping; coming developed from special elastic steel material and with power clamping ability.
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India