Providing you the best range of oil pump bearing, oil & water pump, oil pump pulley, 3/4 machine spring and diamond oil & water pump (op) with effective & timely delivery.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Model Name/Number | Oil & Water Pump Bearing |
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Industrial Machine |
| Size | 25.00 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Oil Pump Bearing offered comes designed and developed as per precision construction standards in ISO 9001 certified facilities so as to assure of their delivering reliable and consistent work performance. Further, these pump bearings for oil pumps can also be OEM developed as demanded by the customers. Some of its features include product developed using superior grade material support for lasting performance; option of OEM or ODM product development; option of thicker viscosity oil films for protecting rolling-element bearings; allows for higher operating loads; oil rings optimally designed for smooth efficient performance; precision tolerances in terms of depth of immersion, ring concentricity and others.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fitwell |
| Material | Cast Iron |
| Size | 5/8" |
| Color | Read |
| Capacity | 5/8" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Product Type | traub pulley |
| Usage/Application | Traub Machine |
| Number Of Grooves | Single Groove |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Round |
| Material Grade | Cast Iron |
| Diameter | 5" |
| Size | 5" |
| Color | Black |
| Power Source | Manual |
| Shaft Bore | 15.00 mm |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | CNC Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Industrial |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Size | 3/4 |
₹ 1000.00 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Power Source | Balt Drive |
| Usage/Application | Machine |
| Capacity | 3/8 " Paipe Fitting |
| Engine Type | Industrial Machine used |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Oil & Water Pump |
| Brand | Fitwell |
| Type | Machine Coolant Pump |
| Material Grade | Cast Iron |
| Iron Grade | CI |
| Surface Finish | Machining Finish |
| Color | Wight |
| Country of Origin | Made in India |
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India