Manufacturer of a wide range of products which include cnc bale plate a 2 - 5 -1 and cnc er - 16 baby collet chuck.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Packaging Type | Box |
| Brand/Make | Fitwell |
| Usage/Application | CNC Turning Center |
| Material Grade | En - 19 |
| Finishing | Grinding Finish |
| Size | A 2 - 5 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / PIECE Get Latest Price
| Usage/Application | CNC Turning Machine |
| Model Name/Number | ER - 20 Baby Collet Chuck |
| Packaging Type | Box |
| Holding Capacity | 02.00 to 13.00 mm |
| Brand | Fit Well |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 80.00 mm |
| Size | 25.00 mm |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Round Collet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 PIECE
CNC Baby Chuck offered can be mad available in different finish specifications so as to precisely meet the specific demands of the customers. Further, these baby chucks for CNC machines comprise self-tighten chuck system and can be made available in light duty, mid-heavy duty and heavy duty construction finish. Some of its features include available in options of different threads; special steel based nut and jaws so as to provide for superior durability and precision working; can be utilized in different CNC machine models like milling & drilling machine among others; high-precision thread and tapered bore for achieving close connection to tool.
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India