Our product range includes a wide range of 1/4 machine spring, 1/4 1/2 machine clutch, 1/2 machine spring, 1/2 spindle, mungra auto collet and 1/2 inner shaft.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Spring Steel |
| Usage/Application | Industrial Machinery |
| Usage | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
As per the variegated requirements of experts and professionals, we are creating best array of 1/4 Machine Spring. These machines are perfect functionality by our experts with the use of best quality machines and tools. These springs are best in smoothness
Features:
Metal finished
Smooth and high in functionality
Quality assured
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Brand | "Fit Well" |
| Usage/Application | Brass Industries / Diamond Industries |
| Material | Cast Iron |
| Size | 1/4 - 1/2 Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Weight | 2.500 Kg. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Domestic, Industrial |
| Brand | Fitwell |
| Color | Silver |
| Type | 1/2 Machine Spring |
The range of our supreme quality materials also includes these 1/2 Machine Springs. The vending machine spring needs to be very strong and tough hence at our company these have been manufactured using highly tensile and robust quality materials. We are also supplying these vending machine springs in the market at very wider extent. Being one of the most successful companies in this line of work, we are providing these vending machine springs to our clients at very easily affordable range of prices. Our vending machine springs are widely used and appreciated in several regions of the country.
We will this vending machine springs in hyderabad,vijayawada,vishakapatnam,tirupathi,karnool and all cities in andhrapradesh.
Features:
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fit Well |
| Material | Alloy Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Clamping Range S | 02.00 to 12.70 mm |
| Diameter | 40.00 mm |
| Surface Finish | Grinding Finish |
| Weight | 2.000 Kg |
| Max. Speed | 3000 RPM |
| Max. Turning Diameter | 12.70 mm |
| Size/Dimension | 40.00 x 200.00 mm |
| Usage/Application | Brass Part Industries & Diamond Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Diamond Industries |
| Model Name/Number | Mungra Machine |
| Packaging Type | Box |
| Holding Capacity | 02.00 to 08.00 mm |
| Weight | 0.300 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 75.00 mm |
| Size | 25.00 mm |
| Capacity | 02.00 to 08.00 mm |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Round Collet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mungra Auto Collet offered comes in precision design construction finish and features stainless steel and other construction material choices. Further, these collets comes with cold treatment support superior heat processing treatment so as to improve surface hardness and corrosion resistance. Some of its features include carburization treatment for improved precision; product baked by strict inspection during process of manufacturing; developed using special steel material; precision accuracy and power clamping ability; suitable for processes like engraving, boring, milling, drilling, tapping and others.
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Material | EN - 8D |
| Packaging Type | Box |
| Size | 1/2 Machine Inner Shaft |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Body Type | Alloy Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Clamping Range S | 01.00 mm to 12.70 mm |
| Diameter | 30.00 mm |
| Surface Finish | Grinding Finish |
| Grade | Alloy Steel |
| Hardness | 58 - 60 HRC |
| Weight | 2.500 Kg |
| Packaging | Box |
| Max. Speed | 3000 RPM |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Max. Turning Diameter | 12.70 mm |
| Size/Dimension | 40.00 x 200.00 mm |
| Housing Diameter Mm | Bearing 30206 |
| Usage/Application | Brass Part Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India