Leading Manufacturer of vertical cam holder - 1, a - 25 traub machine pusher road, traub wall pin bush set 3 pcs., 3/4 machine collet and gear hobbing collet chuck a - 25 - 2 from Rajkot.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Capacity | A - 25 Traub Machine |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Traub Machine |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Size | A - 25 Traub Machine Vartical Cam Holder |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Type | Traub Machine |
| Iron Grade | Graded Steel |
| Model Name/Number | Traub A - 25 V.S. Cam Holder |
| Surface Finish | Grinding Finish |
| Surface | Finish |
| Brand | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Vertical Cam Holder is a precision-engineered tool-holding component used in Traub automatic lathes and sliding head CNC machines to control the vertical movement of cam-driven tools. It plays a crucial role in ensuring accurate actuation, smooth operation, and dimensional consistency during machining cycles.
Built from high-grade alloy steel and heat-treated for durability, this cam holder offers rigid support, reduced wear, and long operational life even in continuous production environments.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | A - 25 Traub Machine Pusher Road |
| Usage/Application | A - 25 Traub Machine |
| Automation Grade | En - 8D |
| Layout | Vertical |
| Surface Finish | Grinding Finish |
| I Deal In | New Only |
| Brand/Make | "Fit Well" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Capacity | A - 25 Traub Machine |
| Material | OHNS |
| Usage/Application | Traub Machine |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Iron Grade | OHNS |
| Surface Finish | Grinding Finish |
| Surface | Finish |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | 36.00 mm |
| Length | 85.00 mm |
| Usage/Application | Brass part Industries |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Material | Graded Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Bore Diameter Range | 02.00 to 20.00 mm |
| Weight | 0.400 |
| Automation Grade | Automatic |
| Hardness | 60 - 62 HRC |
| Accuracy | 0.010 |
We bring forth our clients a flawless range of Machine Collets, which are available in different sizes such as 1/2",3/4",1",1 ½". All these collets can be customized on the basis of the specifications and requirements given by the clients. Products offered by us are manufactured using latest tools and machines, which helps us in imparting desired shapes and sizes to these products.
Features:
₹ 6000 / Set Get Latest Price
| Brand | "Fit Well" |
| Usage/Application | Hobing Machine |
| Model Name/Number | A - 25 Collet Chuck |
| Packaging Type | Box |
| Holding Capacity | 02.00 to 25.00 mm |
| Weight | 6.000 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 80.00 mm |
| Size | 150.00 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India