Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer sliding head strohm guide bush sleeve nut set, industrial collet, sliding head collet a - 5, sliding head collet a - 10, sliding head collet strhom r - 10 and sliding head collet.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size | Strhom R - 10 |
| Length | 55.00 mm |
| Usage/Application | Sliding Head Machine |
| Material Grade | Spring Steel |
| Brand | Fitwell |
| Material | Alloy Steel |
| Finishing | Grinding Finish |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 22.00 mm & 25.00 mm |
| Quantity Per Pack | 1 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Slaiding Head Machine Fingar |
| Model Name/Number | Bachlar |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 1.500 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 35.00 mm |
| Size | 08.00 mm |
| Capacity | 10.00 mm Machine |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Fingar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Sliding Head Machine |
| Model Name/Number | Tornos |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 1.500 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 50.00 mm |
| Size | 06.00 mm |
| Capacity | 10.00 mm Machine |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Fingar |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 5 mm |
| Material Grade | Qualitative |
| Brand | Fitwell |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
With our strong commitment in providing excellent array of quality products, we manufacture, supply and export our collection of finest grade Sliding Head Collet A - 5. TheseSliding Head Collet A - 5 we offer are ideal for different type of sliding head machines. Our Sliding Head Collet A - 5 are precision engineered to achieve excellent clamping force and act as strong and hard collar sleeve for the lathe. These high caliber collets are we offer are available in different sizes and dimensions at economical range of prices delivered on stipulated time frame.
Features:
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 10 mm |
| Material Grade | Qualitative |
| Brand | Fitwell |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
We hold industry specialization in providing our customers with unique Sliding Head Collet A - 10. Offered range of machines are manufactured using best-in-class raw materials and stainless steel including latest machinery obtained from the renowned vendors in business. We also have a set of highly skilled professionals,designing the products to perfection. Furthermore,these products are quality-tested to ensure high durability of the product.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 3 mm |
| Material Grade | Qualitative |
| Brand | Fitwell |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Sliding Head Machine |
| Model Name/Number | Tornos |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 0.500 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 70.00 mm |
| Size | 12.00 mm |
| Capacity | 10.00 mm Machine |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Fingar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are a manufacturer of Industrial Collets for various sliding head machines. We have all the details of machines like Petermann, star, Bechler, Tornos, Citizen etc. We have many satisfied customer's in precision turned component manufacturers. These are used extensively in Watch manufacturing industry, other precision turned components like automobile industry, etc.
Features:
Wear resistance
Durability
High performance
Specifications:
Size: Available in various sizes
Material: Steel as well as carbide lined.
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Sliding Head Machine |
| Model Name/Number | Strhom R - 10 |
| Packaging Type | Box |
| Holding Capacity | 02.00 to 10.00 mm |
| Weight | 0.500 |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 52.00 mm |
| Size | 22.00 mm |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Guide Bush |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Maximum Turning Diameter | 120 mm |
| Weight | 0.150 |
| Model Name/Number | Tornos |
| Brand | Fit Well |
| Usage/Application | Sliding Head Machine |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Length | 35.00 mm |
| Size | 07.00 mm |
| Capacity | 10.00 mm Machine |
| Surface Finishing | Grinding Finish |
| Type | Fingar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Industrial Collet offered can be made available by us in different material options like iron; stainless steel 304/316/316L and other materials and grades as demanded from us. Further, these collets comes developed using CNC precision automatic lathe as well as advanced measuring and testing equipment so as to assure of reliable performance. Some of its features include available in different finish choices like heat treatment; plating; anodizing and others; extensive quality control system carried out through the whole production for achieving high-precision parts.
Rakshit Sinroja (Proprietor)
Fitwell Engineers
Fitwell Engineers, Chhaniara Estate, Dhebar Road South, Atika
Rajkot - 360002, Gujarat, India